Bina Otomasyonu

Bina otomasyonu genel olarak binadaki cihazlarla ilgili izleme, işletme ve yönetme işlerinin merkezileştirilmesidir.Binada bulunanlar için daha güvenli ve konforlu bir ortamı daha az işgücü ve enerji ile oluşturabilmek için BOS (Bina Otomasyon Sistemi) şarttır.Otomasyonla bina ya da bina gruplarındaki ısıtma,soğutma ve klima santralleri gibi mekanik cihazların otomatik kontrolü sağlanır.Böylece enerji tasarrufu sağlanır,bakım masrafları minimum seviyeye iner.

Bilgisayarın çok yaygın ve ucuz olmadığı bu dönemde yalnızca büyük ticari binalarda kurulabilen BOS,günümüzde her tip ve büyüklükteki bina için uygun bir çözüm ve iyi bir yatırım haline gelmiştir.Doğru kurulmuş bir sistem,sağladığı iş gücü ve enerji tasarrufuyla ortalama 2-3 yıl içerisinde kuruluş maaliyetini çıkartabilmektedir.

Otomasyon bina işletme ve yönetiminde sağladığı bazı avantajlar şunlardır;
Merkezi kontrol,daha az işgücü kullanarak daha fazla iş yapılabilmesini sağlar.
Daha hassas ve zamanında kontrol,enerjiyi harcamalarını azaltır.
Aynı koşullarda hep aynı şekilde 
İşletmecilerin eğitimi ve sisteme hakimiyeti grafik arabirimler sayesinde çok basitleşir.
Binada bulunanların ihtiyaçları en hızlı uygun şekilde karşılanabilir.
Uyarı ve arızalardan anında haberdar olunması bakım ve onarımı çabuklaştırır.
Geçmişe dönük kayıtlar, alarm raporları ve bakım programları daha etkin bir işletme sağlar
Esnek programlanabilme ve genişleyebilme özellikleri, değişen ihtiyaçların karşılanmasını ve sisteme ekler yapılmasını kolaylaştırır.
Yangın algılma,aydınlatma kontrolü gibi diğer sistemlerle entegrasyon, binada bulunanlar için daha konforlu bir ortam sağlar
 

 


 

 

İletişim
Bizimle kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz...
0212 858 07 06